RFUH20TB4S
  • 1
Product Category : Diodes - General Purpose, Power, Switching
Mounting Style : Through Hole
Ir - Reverse Current : 50 nA
Package / Case : TO220FN-2
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Peak Reverse Voltage : 430 V
Max Surge Current : 100 A
Packaging : Reel
Configuration : Single
Series : RFUH20TB4S
Recovery Time : 18 ns
Vf - Forward Voltage : 1.45 V
If - Forward Current : 20 A
Product : Switching Diodes
Manufacturer : ROHM Semiconductor
Description : Diodes - General Purpose, Power, Switching 430V Vrm 20A Io Recovery Diode